Podstawowe pojęcia z filozofii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe pojęcia z filozofii - strona 1 Podstawowe pojęcia z filozofii - strona 2 Podstawowe pojęcia z filozofii - strona 3

Fragment notatki:

Filozofia
Pochodzi z jezyka greckiego, znaczy tyle , co milosc madrosci , philen=milosc , spohia= madrosc. Pitagoras uzyl jako pierwszy tego znaczenia, ze madrosc jest rzecza boska, a jedynie milosc jej jest dostepna dla ludzi. Problematyka humanistyczna ,sensu bycia, powinności etycznych i zasad etycznych.spelnia funkcje poznawcza i kulturotworcza oraz jako etyka t,teoretyczna i praktyczna.Podzial: ontologia-nauka o bycie, czyli o wszystkim, co istnieje realnie czy tez wytowry subiektywne. Gnoseologie, filozofie spoleczna, etyke,estetykę,aksjologie,historie filozofii,filozofie nauki, antropologie filozoficzna.
Powstanie filozofii
Pojawila się w starożytnych Indiach ,chinach,egipice i Babilonii, sadzi się , ze jej powstanie było związane z potrzeba zmiany dotychczasowego, bezkrytycznego sposobu wyjaśnienia swiata zycia oraz zastąpienie go mysleniem bardziej racjonalnym. Wg.stanislawa jedynaka myśl filozoficzna mogla powstać w społeczeństwach otwartych, podatnych na wpływy innych kultrur i dopuszczających krytyczna refleksje w stosunku do własnych urzadzen publicznych i głoszonych prawd.
Sofiśći
To byli wędrowni nauczyciele, którzy za wysoka oplata przygotowali do zycia publicznego nie tylko mlodziez, ale i dorosłych.Najwybitniejszymi przedstawicielami sofistów byli pitagoras a Abdery. Termin Sofista oznacza mędrca, znawce wiedzy, potrafil podjąć problematykę, jaka niosło zycie i odpowiedzieć na rzeczywiste potrzeby młodych ludzi.Sofisci byli praktykami niż teoretykami. Uczyli sztuki przemawiania i przekonywania- metoda indykcyjno-empiryczna.Upowszechnil to Sokrates.
Cynicy
Zalozycielem był Antystenes ,nazwa pochodzi od nazwy gimnazjum Cynosarges. Byli oni wolni od srodkow do zycia byli wolni, bez obowiazkow.Żyli blisko natury i w zodzie z nia, stali jakby ponad spoleczenstwemi ponad prawem. Krytycznie odnosili się do urzadzen społecznych i urzadzen. Twierzdzili ze człowiek wolny staje się jednostka, która ma podlegać wyłącznie prawom natury.Wedlug cynikow dobrem jest cnota, wszystko zas inne obojętne.To ona prowadzi do szczęścia , które jest szczęściem ludzkim, i rozni się od sofistów , ponieważ dla Sokratesa cnota jest czysta wiedza.Cnota cynikow polega na wyzbyciu się potrzeb i pragnień i oraz zoobojetnieniu się na dobro materialne wygody i przyjemności.Cnote nabywa się w zyciu praktycznym.
Cyrenaicy
Zalozono na grecka szkola przez ucznia Sokratesa Arystypa.Jest to nauka o przyjemności zmysłowej. Ludzkie doznania sprowadza do naszych doznań, które mogą być przyjemnie lub przykre.Przyjemnosc to rzeczy o które zabiegamy , są one dobre i pożyteczne. Przykrosci sa to doznania złę które staramy się uniknąć. Przyjemnosc jest dobrem a przykorsc złem.
Etyka Sokratesa
Sokrates okreslil istote człowieka gloszac pogląd ,ze człowiekiem jest jego dusza, myslaca i dzialajaca swiadomie. Cnota i cnoty i kazda z osobna, jest wiedza czyli poznaniem.Natomiast brak cnoty oznacza brak wiedzy. Cnota jest największym największym dobrem i wiaze się pożytkiem i szczęściem. Cnota nie jeste wrodzona można jej się nauczyć. Sokrates uczyl ludzi rozumu czyli cnoty.


(…)

… Italii i następnie do Syrakuz. Na dworze Syrakuz panowal tyran Dionizos starszy, a przywodca partii był zięć dion. To wlasnie z nim nawiazal kontakty.Ingerujac w sprawy polityczne narazil się tyranowi i zosatl uwieziony. Jako jeniec na targu został wykupionyW gaju herosa akdemosa zalozyl szkole zwana akdemia.
Platona teoria bytu
Platon stworzyl system filozoficzny , w którym była preferowana…
… były dla kanta obiektywne. Natomiast metafizyka, jako nauka o duszy, wszechświecie i Bogu, zdaniem kanta jest niemozliwa. Może istenic zas jako wiedza praktyczna, która myśliciel dolaczyl do wiary.
Hegl
Istota systemu filozoficznego Hegla i podstawowa zasada rzeczywistości jest wieczny Duch swiata, który tworzy i określa rzeczywistość, dazac do samopoznania i samorozwoju, przechodzi dialektyczne szczeble, az…
… z rozumem. Prowadzi ona do samodoskonalenia się człowieka.
Etyka Stoikow
System filozoficzny stoików skladal się z etyki , logiki i fizyki. Najwazej stoicy oceniali etyke, która traktowali jako sztuke zycia ,polegajaca na harmonii z sobą samym i kosmosem. Tworcy szkoły stoickiej w atenach wierzyli w najrozmaitsze przepowiednia ,znaki i proroctwa oraz w to ,ze wszystko z góry jest ustalone przez Boga…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz