Praca dla studenta – gdzie ją znaleźć?

with Brak komentarzy

Będąc nastolatkiem, studenta wyobrażałeś sobie jako osobę która przerwy między zajęciami spędza w bibliotece. W szkole średniej do tego idealnego obrazka doszedł jeszcze element imprez w środku tygodnia i całonocnej balangi na miasteczku studenckim.

LEJ7HJ5BEA(2)_1280x853

Ale czasy się zmieniają. Osób którzy pracują jednocześnie studiując jest coraz więcej, bo własne pieniądze wydaje się lepiej i mądrzej. Ale gdzie pracy szukać?

Zanim zaczniesz szukać pracy musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • ile czasu w tygodniu możesz poświecić na pracę (dolicz dojazdy),
  • w jakiej branży chcę podjąć pracę i czy mam już na tyle podstaw by ta praca była związana z wykształceniem które właśnie zdobywam,
  • jeśli nie, to co innego możesz, a co najważniejsze chcesz robić.

Mając te informacje możesz zacząć szukać pracy. Ale to nie znaczy, że już następnego dnia ktoś zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zacznij od przeglądnięcia ofert pracy. Poznasz wtedy jakie wymagania mają pracodawcy. Wtedy przygotuj swoje CV (tu znajdziesz porady jak zrobić). Jeśli twój życiorys jest już gotowy pora zainteresować pracodawców. Gdzie ich znajdziesz?

Studenckie biura karier

Miejsce dla tych, którym zależy nie tylko na pieniądzach, ale i na tym, żeby pracować w swoim zawodzie, albo chociaż w zbliżonej branży. Szukanie tu pracy jest łatwiejsze o tyle, że z góry pracodawca wie, że szuka studenta. To także dobre miejsce na znalezienie obowiązkowych studenckich praktyk.

Profesjonalne portale o pracy

Portale takie jak www.pracuj.pl czy www.infopraca.pl to najlepsze miejsce do zapoznania się z wymogami pracodawców. Jeśli jesteś jeszcze za mało doświadczony na stanowisko związane ze swoim wykształceniem, bieżące śledzenie wymogów pracodawców pomoże Ci w kształtowaniu swojej kariery.  Jeśli jesteś już gotowy na podjęcie pracy, profesjonalne portale o pracy posiadają oferty od wiarygodnych pracodawców i szybki system aplikowania. Dodatkowo portal Pracuj.pl oferuje także darmowy kreator CV, dzięki któremu stworzysz swój życiorys zaledwie w kilka minut.

 

Regionalne portale ogłoszeniowe

Portale takie jak olx.pl czy gumtree.pl charakterują się ogromną ilością ofert pracy. Przeglądanie ich zajmie Ci pół dnia a często okazuje się, że oferty są nie aktualne bądź praca jest bez umowy. Nie przekreślamy tej formy aplikowania ale ogłoszenia które tu znajdziecie częściej dotyczą pracy fizycznej lub sezonowej.

Znajomi

Jeśli twoi znajomi (szczególnie ci ze studiów) już pracują, zawsze w czasie spotkania czy imprezy, możesz dowiedzieć się czy aktualnie w ich firmie nie jest prowadzona rekrutacja. W korporacjach często działają systemy poleceń i jako znajomy pracownika masz „punkty dodatkowe” jeszcze przed samą rozmową. Dodatkowo kolega/koleżanka na pewno dokładnie opowie Ci co powinieneś zawrzeć w CV i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Inne

Szukając pracy pamiętaj także o targach pracy na swojej uczelni lub mieście a także ofertach na stronach pracodawców. Często firmy nie szukają kogoś „na już”, ale ogłoszenie jest na ich stronie internetowej.  Jeśli marzysz o pracy w konkretnej firmie, a akurat oni nie poszukują nikogo na twoje upragnionej stanowisko – nie rezygnuj. Czasem warto wysłać CV i zobaczyć co się stanie.

Pamiętaj szukanie pracy czasem trwa bardzo długo. Jak widzisz metod jest wiele, najważniejsze to być dobrze przygotowanym i pewnym swoich umiejętności. Powodzenia!

 

Komentarze