Nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku

with Brak komentarzy

Szukając pracy, na pewno zauważyłeś, że coraz więcej ofert pracy jest w języku angielskim.

Young man have job interview.

To oznacza, że nie tylko CV musisz przygotować w tym języku.  Prawdopodobnie rozmowa (zarówno telefoniczna, jak i u pracodawcy) będzie w całości lub fragmencie po angielsku. Nie daj się zaskoczyć gdy usłyszysz:

 

May we switch to English…

Analiza i dobre przygotowanie ze standardowych pytań są kluczem do zaprezentowania swojej osoby możliwie jak najlepiej. Oto najczęstsze pytania zadawane przez pracodawców.

1. First, tell me about yourself.

Pozornie to proste, otwarte pytanie, na które każdy może odpowiedzieć poprawnie bez większego wysiłku. Nic bardziej mylnego. „First, tell me about yourself” nie oznacza, powiedz mi wszystko. Pracodawca chce lepiej cię poznać i usłyszeć od Ciebie, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem.

W około 2-3 minuty opowiedz o swoim doświadczeniu związanym ze stanowiskiem. Następnie możesz zapytać, czy rekruter chciałby poznać więcej szczegółów (aczkolwiek nie jest to zwykle potrzebne, bo będziesz mógł o tym opowiedzieć na dalszym etapie rozmowy).

2.What are your strengths?

Przygotuj listę swoich zalet i wybierz trzy lub cztery, które są najbardziej istotne dla przyszłej pracy. Skoncentruj się na omówieniu swoich głównych atutów.mockup

Unikaj popularnych stereotypów jak:

  • Jestem dobrym pracownikiem…
  • Jestem dobrym negocjatorem…
  • Lubię ciężko pracować…

Skup się bardziej na dynamicznych umiejętnościach:

  • Uczę się bardzo szybko.
  • Lubię pracę w grupie.
  • Jestem zdeterminowany, by odnieść sukces, ale nie kosztem innych.

 

3. What is your biggest weakness?

Mówienie, że nie masz żadnej wady, nie będzie wiarygodne i wyjdziesz na osobę zbyt pewną siebie. Innym błędem jest próba ukrycia wad w opisie swoich zalet np. Jestem bardzo pracowity. Powinienem spędzać więcej czasu z moim rodziną, bo wszystko co robię jest pracą.

Są dwa rozwiązania:

  • Wykorzystaj jako słabość to, że nie masz doświadczenia zawodowego
  • Opisanie swoich wad osobistych bądź zawodowych, które starasz się poprawiać. Np. wiem, że ludzie z mojego zespołu, twierdzą, że jestem zbyt wymagający. Zacząłem czytać na ten temat jakiś czas temu i coraz lepiej radzę sobie w zarządzaniu.

Sometimes I can be a bit too honest when I provide feedback to coworkers. My personality is naturally very straightforward and to the point, and most of my colleagues really value that, but I have learned that there are times on the job when more diplomacy is required..

 

4. Why have you applied for this particular job?

Zadając to pytanie, Twój przyszły pracodawca chce się przekonać, że praca będzie Ci odpowiadać. To również szansa wykazania się wiedzą na temat branży. Upewnij się, że wiesz, na jakie stanowisko aplikujesz i jakie będziesz zajmował miejsce w firmie. Udowodnij im, że praca idzie w parze z Twoim charakterem i pasją.

5 . What kind of salary do you expect (need)?

Pytanie, które może zbić niejednego z tropu. Chyba, że zrobiłeś rozeznanie i wiesz dokładnie, jakie są twoje oczekiwania finansowe.  Bez jakiejkolwiek wiedzy na temat zarobków w firmie, najlepszym sposobem jest wyjście z inicjatywą i ocenienie oczekiwanego wynagrodzenia w zależności od ilości obowiązków, które trzeba podjąć. Nie bój się prosić o więcej niż średnia pensja w branży.

Wszystkie pytania wraz z przykładowymi odpowiedziami znajdziesz w naszym ebooku, który możesz otrzymać łącząc konto na www.notatek.pl i www.pracuj.pl

mockup

 

 

 

Komentarze