Pierwsze CV – jak to zrobić?

with Brak komentarzy

Pierwsze kroki na rynku pracy nigdy nie są łatwe. Sprawa staje się jednak dużo prostsza, kiedy uświadomimy sobie wszystko jest w naszych rękach. Jak przechylić szalę na swoją korzyść?

 

CVPrzykłady kreatywnego CV

Rozmowa wydaje się najtrudniejszym elementem. Jednak przygotowanie CV, dzięki któremu ktoś nas na tą rozmowę zaprosi też o dziwo nie jest proste (nawet jeśli biegle znamy pakiet Office ;). Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszelkie wasze wątpliwości.

Najważniejszym elementem każdego CV jest doświadczenie. Na podstawie tej informacji przyszły pracodawca może wnioskować, jakie umiejętności kandydat do pracy nabył pracując w innych miejscach. CV musi być przede wszystkim jasne i przejrzyste. Musimy pamiętać, że rekruterzy często muszą przeglądnąć dziesiątki aplikacji. Ułatwmy im to zatem. Nawet dla osoby, która dopiero zaczyna na rynku pracy, maksymalna objętość to jedna strona A4 – CV to nie jest referat. Jeśli nasz życiorys zanudzi czytającego, to niestety nasza kandydatura najpewniej skończy w koszu.

 

cv2 Pamiętajmy o chronologii –  jeśli nie mamy doświadczenia, zacznijmy od edukacji ale w kolejności od aktualnej szkoły do ostatniej. Będąc studentem ograniczmy swoją edukację do nazwy uczelni, wydziału i kierunku i ewentualnie szkoły średniej (szczególnie jeśli była ona o profilu związanym ze stanowiskiem). Gimnazjum czy szkoła podstawowa nie jest w CV potrzebna.

Jakie doświadczenie, skoro dopiero zaczynamy?Przede wszystkim nie ma się czego wstydzić – mówi Piotr Sedlak z firmy Sedlak & Sedlak, która od lat zajmuje się doradztwem personalnym w Polsce. – Każdy przecież kiedyś stawiał pierwsze kroki.

Doświadczenie zawodowe to kolejny punkt.

Jakie doświadczenie, skoro dopiero zaczynamy?Przede wszystkim nie ma się czego wstydzić – mówi Piotr Sedlak z firmy Sedlak & Sedlak, która od lat zajmuje się doradztwem personalnym w Polsce. – Każdy przecież kiedyś stawiał pierwsze kroki. Być może mamy jakieś doświadczenie w wolontariacie, czy w kołach naukowych? Warto o tym wspomnieć – dodaje. Dodanie informacji o pracy sezonowej – na przykład zbieranie owoców czy pracy w restauracji też nie jest złym pomysłem jeśli nie pracowaliśmy nigdy w zawodzie.

 

Przy wymienianiu poszczególnych pozycji, konieczne jest opisanie czym dokładnie się zajmowaliśmy. Słowa „asystentka prezesa firmy” niewiele mówią rekruterowi. Inaczej sprawa ma się w przypadku, kiedy napiszemy: organizowanie spotkań biznesowych, archiwizacja danych, czy przygotowywanie prezentacji dla klientów. Pamiętajmy, obca osoba nie czyta nam w myślach!

W nazwie pliku poza magicznym zwrotem „CV” koniecznie dopiszmy nasze imię i nazwisko – to ułatwi rekruterowi znalezienie nas w gąszczu aplikacji.

Ostatnią rubrykę, zainteresowania, wbrew pozorom jest najtrudniej wypełnić. Bardzo często się zdarza, że tutaj kandydat puszcza wodze fantazji i pisze co tylko mu się zamarzy. Musimy pamiętać, że często osoba prowadząca z nami rozmowę może podzielać te pasje. Jeśli interesujemy się żeglarstwem, to lepiej wiedzieć co to znaczy flauta.

 
Przy wysyłaniu CV też można popełnić duże błędy. – Zdarza się, że e-maile są nieprawidłowo zaadresowane w momencie, kiedy aplikujemy do kilku instytucji – opowiada Piotr Sedlak. – W nazwie pliku poza magicznym zwrotem „CV” koniecznie dopiszmy nasze imię i nazwisko – to ułatwi rekruterowi znalezienie nas w gąszczu aplikacji. Ostatnio w dobrym tonie jest wysyłanie CV w formacie PDF, to daje nam gwarancję, że plik będzie wyglądał na komputerze rekrutera tak samo jak na naszym.

 

 

Jeśli chciałbyś nie popełnić żadnego błędu, możesz skorzystać z kreatora CV. Jest to bezpłatne narzędzie z wieloma szablonami do wyboru, które krok po kroku przeprowadzi Cię przez tworzenie dokumentu, który możesz pobrać zarówno w edytowalnym w pliku . doc jak i gotowym do wysyłki .pdf. Kreator który znajdziesz na stronie www.pracuj.pl nie generuje żadnych znaków wodnych, szablony są przejrzyste, czytelne i  logiczne. Jeśli nie aplikujesz na stanowisko grafika 😉 to jest to najlepszy i najszybszy sposób na przygotowanie życiorysu.
CJSRRVR4JE(1)_1280x852Jakie informacje są zbędne? Rekruterzy często dostają życiorysy zawierające takie dane jak data urodzenia, stan cywilny, liczba dzieci, czy nawet wymiary. Oczywiście, są zawody gdzie warto takie rzeczy nadmienić, jak na przykład hostessa, czy modelka. W większości przypadków jednak  nie można nawet takich tematów podjąć na rozmowie. Jeśli aplikujemy do miejsca gdzie wygląd ma zasadnicze znaczenie, koniecznie przemyślmy jakiego typu zdjęcie zamieszczamy.

Jeśli macie jakieś wątpliwości co do swojego CV piszcie w komentarzach lub na notatek@notatek.pl. Pomożemy!

Komentarze