Jak pogodzić studia dzienne i pracę?

with Brak komentarzy

Wyprowadzka z rodzinnego domu wcale nie jest taka fajna, jak mogłoby się wydawać. Wszystko ma swoją cenę a pieniądze nie rosną na drzewie – prędzej, czy później trzeba uniezależnić się finansowo od rodziców i zacząć żyć na tzw. własny rachunek. Krótko mówiąc: pójść do pracy. Studenci zaoczni mają łatwiej: z uwagi na to, że (z reguły) przez pięć dni w tygodniu są dyspozycyjni, mogą znaleźć sobie zajęcie, któremu poświęcą większą część swojego czasu. Studenci dzienni, którzy na co dzień przebywają na zajęciach, muszą się nieźle nagimnastykować.

 

UM62EOZSRC_1280x850

Dobra wiadomość jest taka: studia dzienne i pracę da się ze sobą pogodzić. Jak?

1. Stwórz plan działania

Plan działania zawsze jest punktem wyjściowym. Zastanów się, ile godzin w miesiącu musisz poświęcić na pracę, aby zarobione dzięki niej pieniądze wystarczyły na pokrycie niezbędnych wydatków. Prześledź swój harmonogram zajęć na uczelni i sprawdź, które dni są „najluźniejsze”. Oceń, czy jesteś w stanie poświęcić na pracę swoje wolne weekendy.

2. Ustal priorytety

Co jest dla Ciebie ważniejsze: studia czy praca? To pytanie jest bardzo istotne: biorąc sobie na głowę i jedno i drugie, niemal pewnym jest, że obydwie sfery ucierpią. Skup się na tej, na której bardziej Ci zależy. Pogódź się z faktem, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego tak dobrze, jakbyś chciał. Doba ma tylko 24 godziny. Nie zapomnij o czasie na odpoczynek i życie prywatne. Inaczej szybko dojdziesz do etapu, w którym wszystkiego będziesz miał dość.

3. Bądź elastyczny

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Pogadaj ze znajomymi z roku – być może ktoś zamieni się z Tobą grupą ćwiczeniową, tak, abyś ułożył bardziej dogodny harmonogram swoich studiów. Skonsultuj się z wykładowcami – być może będziesz mógł pojawiać się na wykładach, które prowadzą dla innego kierunku. Zapytaj przyszłego pracodawcę o możliwość elastycznego grafiku pracy – być
może część zadań dasz radę wykonywać w domu.

Ile czasu zajmuje Ci dojazd na uczelnię lub do pracy? Wykorzystaj go. Przejrzyj swój kalendarz, zastanów się nad rzeczami, które masz dzisiaj do zrobienia, ucz się języka albo poczytaj książkę.

H1JQ44RGIU_400x6004. Myśl strategicznie

Kup sobie kalendarz, który zawsze będziesz mógł mieć przy sobie i zapisuj w nim wszystko to, co związane ze studiami i pracą. Egzamin? Deadline? Spotkanie z szefem? Planuj wszystko z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem – dzięki temu będziesz wiedział, czego się spodziewać i nic Cię nie zaskoczy.

5. Wykorzystaj wolny czas

Ile czasu zajmuje Ci dojazd na uczelnię lub do pracy? Wykorzystaj go. Przejrzyj swój kalendarz, zastanów się nad rzeczami, które masz dzisiaj do zrobienia, ucz się języka albo poczytaj książkę. Godzina dziennie spędzona w komunikacji miejskiej nie robi wrażenia, dopóki nie uświadomisz sobie, że w miesiącu jest ich ponad dwadzieścia (zakładając, że przemieszczasz się głównie w dni robocze). Unikaj pożeraczy czasu – gry komputerowe i Facebooka zamień na spacer po parku. Przyda się!

6. Naucz się walczyć ze stresem

Stres jest nieodłącznym towarzyszem osób, które żyją szybko i mają dużo na głowie. Nie daj się! Znajdź czas na sen, odpoczynek i zmianę otoczenia. Jeżeli masz wolny weekend, zrób coś, co lubisz a na co nie mogłeś sobie ostatnio pozwolić.

7. Dasz radę!13J0B5G5PY_1280x853

Mimo tego, że początkowo może być trudno, po jakimś czasie wpadniesz w rytm, który pozwoli Ci pogodzić studia z pracą i jeszcze mieć czas na przyjemności. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Popytaj znajomych, którzy mają większe doświadczenie o to, jak sobie radzą – być może sprzedadzą Ci kilka sposobów, które i Tobie ułatwią codzienne życie. I nie poddawaj się. Dasz radę! Kto, jak nie Ty?

Udaje Wam się łączyć studia dzienne z pracą? Podzielcie się swoimi radami odnośnie tego, jak robić to skutecznie!

 

 

 

Komentarze