Wady i zalety nauki języka przez Skype

with Brak komentarzy

Nauka języków obcych z pomocą komunikatora internetowego Skype staje się coraz bardziej popularna. Polecają ten sposób nauki nie tylko zadowoleni użytkownicy ale również nauczyciele, korepetytorzy. Warto zauważyć, iż dostęp do lekcji przez Skype oraz bogata konkurencja lektorów z całego świata wpłynęła na cenę zajęć. Nie rzadko lekcje przez Skype, konwersacje z native speakerem czy nawet zajęcia z niemieckiego w mieście np. we Wrocławiu są tańsze od tradycyjnego kursu językowego. By skorzystać z tej formy nauki wystarczy posiadać urządzenie z oprogramowaniem Skype i być online.

Atrakcyjne stawki za godzinę zajęć, również z native speakerami zachęcają niezdecydowanych a nawet tych, którzy byli do niedawna sceptycznie nastawieni do nauki z wykorzystaniem internetu. W zależności od kwalifikacji lektora, referencji, renomy, lokalizacji (Warszawa, Wrocław, Kraków) metody nauki stawki godzinowe mogą być rozmaite od kilku dolarów po kilkadziesiąt. Łasząc się na korzystne ceny zawsze warto spróbować nauki ze studentem czy absolwentem filologii, początkującym korepetytorem. Nie zawsze dobrym nauczycielem jest wyłącznie osoba z wieloletnim stażem i kilkoma dyplomami. Czasem nie liczą się pieniądze a nić porozumienia, relacja między uczniem a nauczycielem – podaje http://preply.com/ (oferująca m.in korepetycje z niemieckiego we Wrocławiu). Rozległy wybór ofert lektorów pozwala na poszukiwania tego idealnego lektora, z którym połączą nas zainteresowania, cechy charakteru, podobne poczucie humoru itp. cechy wychodzące poza zakres kompetencji językowych.

Bez nazwy-2

Ważne, by w towarzystwie korepetytora czuć się swobodnie, zaufać mu i otworzyć się przed nim obnażając swoje problemy językowe. Dla wielu osób istotna jest także pełna dyskrecja, którą Skype gwarantuje, bowiem w przypadku lekcji online można przybrać anonimową osobowość nie ujmując jakości zajęć językowych i walorów edukacyjnych. Oczywiście doskonalenie języka przy pomocy komunikatora nie jest pozbawione wad, niemniej szeroki wachlarz zalet skutecznie przysłania pojedyncze minusy jakich można się dopatrywać w sesjach Skype. Katalog wad nie jest rozbudowany. Zarzutem pierwszorzędnym jest brak możliwości ścierania się, dyskusji grupowych, brak elementu rywalizacji jak i krytyki. Po części lekcjom Skype zarzuca się także pewną sztuczność i ograniczenia w spontanicznej konwersacji z racji rozmowy wyłącznie z jedną osobą. Aczkolwiek doskonałym sposobem na uniknięcie rutyny jest zmiana lektora lub skorzystanie z usług wielu lektorów jednocześnie. Z zarzutami wobec indywidualizacji pracy także można sobie poradzić. Część korepetytorów nie rzadko gratisowo proponuje telekonferencje w kilka osób umożliwiając konwersacje zdalne w grupie, coraz częściej uczniowie tego samego korepetytora maja własny kanał forum do wymiany własnych doświadczeń, ćwiczeń itp.

Nakwiększe przeszkody w nauce?  

Bardzo często przeszkodą w podjęciu nauki był brak czasu lub ograniczenia logistyczne wynikające z miejsca zamieszkania (obecnie np. we Wrocławiu można umówić się na korepetycje z kilkunastoma lektorami i uczyś się niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego), braku szkół językowych w okolicy, czy też ceny indywidualnych zajęć i konwersacji. Obecnie sięgając po korepetycje przez Skype nie jest wymówką już to, ze mieszkamy z dala od miasta, szkoły językowej, że brak jest lektorów rzadkich języków, a nawet to że brakuje nam czasu popołudniami na uczęszczanie na kurs językowy. Pomocą w organizacji nauki przez Skype służą portale skupiające oferty lektorów, native speakerów którzy udzielają korepetycji online. Jedną z takich platform jest preply.pl, gdzie można znaleźć odpowiedniego nauczyciela zarówno takich popularnych języków jak angielski, niemiecki czy hiszpański jak i języków znacznie rzadszych na które istnieje popyt na polskim rynku jak ukraiński, arabski. Przejrzysta baza kontaktowa pozwala wybrać najlepszego lektora, który wesprze nasz proces dydaktyczny. Warto pamiętać, iż nauka przez Skype winna być raczej jedną z metod nauki, dodatkiem i uzupełnieniem. Dużą zaletą indywidualnych zajęć jest praca jeden an jeden, co pozwala na dopasowanie materiału, tempa i formy nauki do ucznia, uwzględniając jego zdolności, możliwości i zaangażowanie.

Bez nazwy-3

Lekcje przez  Skype są doskonałym wzmocnieniem, motywatorem do działania. Sesje z lektorem mogą sprawdzać obiektywnie nasze postępy w nauce jak i pozwalać na omówienie zagadnień, z którymi samodzielnie sobie nie radzimy, nie rozumiemy ich. Bardzo często użytkownicy korzystają doraźnie z korepetycji przez Skype w ramach sprawdzenia się przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną. To świetna okazja do konwersacji, przećwiczenia nabytych umiejętności. W tym celu warto wybrać native speakera, nawet jeśli nie jesteśmy na poziomie zaawansowanym. Wartością dodaną lekcji przez Skype jest możliwość poznawania ciekawych osób, autorytetów językowych, rozmowy na ciekawe tematy poruszające zagadnienia tradycji, historii i kultury języka, czy też naukę języka potocznego, slangu. Co więcej szukając nauczyciela zdalnego bez trudu można pozyskać kontakty lektorów specjalizujących się w określonym rodzaju języka a raczej słownictwa np. medycznego, o co może być trudno klasycznie, stacjonarnie. Ma to głównie znaczenie dla przedsiębiorców, biznesmenów i managerów, którzy zabiegani w ciągu dnia chcąc podszkolić swoje specjalistyczne słownictwo mają problem pogodzić zajęcia językowe z pracą i stylem życia w biegu. Skype umożliwia dostosowanie się względem potrzeb użytkownika. To uczeń decyduje o intensywności spotkań, długości ich trwania, cykliczności.

A może Wrocław i nauka niemieckiego?

Nauka przez Skype to nie tylko korzyści i zalety dla uczniów ale i dla nauczycieli. Lektorzy udzielający korepetycji online mogą pracować w nienormowanym czasie jak również prowadzić zajęcia z o wiele większą grupą podopiecznych, uczniów bez konieczności dojazdów do szkół językowych czy uczniów. Przekłada się to zarówno na komfort pracy, jej jakość jak i zarobki. Praca zdalna ma wiele zalet, które wciąż odkrywają lektorzy językowi.

Wśród zalet nauki przez Skype wymienić warto porównywalną jakość komunikacji i nauki ze rzeczywistym spotkaniem w cztery oczy. Doskonała jakość pod względem technicznym oprogramowania, opcja rozmowy audio jak i video oraz szereg dodatkowych funkcji np. tekstowych pozwala na prowadzenie lekcji w pełni profesjonalnie i na najwyższym poziomie. Dodatkowym plusem jest fakt, iż Skype jest programem darmowym, działa na niemalże wszystkich urządzeniach tak komputerze, tablecie jak i telefonie. Bezwzględnie obniża to koszty nauki i wpływa na komfort użytkownika. W 2015 jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż korepetycje z niemieckiego w mieście Wrocław są najbardziej popularne jeśli chodzi o wybór kursantów Preply. Wrocław zawsze był pięknym miastem. Osoby, które tu nie były zapraszamy na http://www.wroclaw.pl

Bez nazwy-4

Pośrednią zaletą, bo niezależną od oprogramowania ale od lektorów udzielających korepetycji językowych jest elastyczność względem terminów prowadzenia zajęć. Naukę z pomocą Skype’a można dostosować do swojego grafiku i możliwości czasowych, logistycznych. Wystarczy podłączenie do internetu by skorzystać z korepetycji, nie ma znaczenia czy w tym czasie leżymy na trawniku w parku, czy siedzimy przed komputerem w domu bądź biurze, jedziemy pociągiem. Nie ma również znaczenia czy jest sobota, poniedziałek, dzień czy noc. Dysponując wyłącznie czasem późną nocą warto pomyśleć o wyborze lektora z innej strefy czasowej, dla którego nie będzie stanowić ta pora problemu.

Jak widać zalet nauczania przez Skype jest bardzo wiele, to nowa możliwość, jaką daje nam postęp techniczny. Dzięki łatwemu dostępowi do wiedzy, nauczycieli możemy uczyć się niezależnie od wieku, ilości wolnego czasu, statusu społecznego wielu języków, tak z uwagi na pracę, rozwój zawodowy jak i zaspokojenie potrzeby samorealizacji. Nauka języków obcych może stać się naszą pasją, niedrogim a wartościowym hobby.

źródło: Platforma językowa Preply, oferująca  m.in korepetycje z niemieckiego w mieście Wrocław.

Komentarze