Kilka prostych rad, jak urozmaicić naukę języków obcych.

with Brak komentarzy

Sensu uczenia się języków obcych nie trzeba dzisiaj nikomu tłumaczyć, jednak wiele osób nieraz nie wie, jak się za to zabrać. Wbrew pozorom nie jest to proces skomplikowany i może być na dodatek miłym sposobem spędzenia czasu. Jak zacząć? Wystarczy uwzględnić podczas nauki wybrane lub wszystkie z poniższych wskazówek.

Po pierwsze
Nie ucz się z samych książek. Szybko przekartkujesz nawet te grubsze i będziesz miał poczucie braku wiedzy. Jest to zauważalne szczególnie wtedy, gdy do ręki bierzesz klasyczny podręcznik zamiast materiałów przygotowanych specjalnie dla samouków.

Po drugie
Korzystaj z dobrodziejstw Internetu. Zajrzyj np. na blog o języku niemieckim lub na blogi o innych językach, a zobaczysz, że wielu specjalistów zupełnie za darmo dzieli się swoją wiedzą i odpowiada na pytania czytelników. Zanim jednak zostaniesz stałym bywalcem jakiegoś bloga, sprawdź jego treść i opinie, zapytaj kogoś o zdanie, napisz do autora.

Po trzecie
Miej cierpliwość. Cierpliwość wspiera motywację, a bez niej daleko nie zajdziesz. Masz gorszy dzień? Jesteś zdenerwowany/smutny/zmęczony? Zostaw naukę i wróć do niej, jak będziesz w lepszej formie.

Po czwarte
Szukaj inspirujących i ciekawych materiałów, np.: podkastów, radia i telewizji obcojęzycznej, portali z darmowymi kursami online, czasopism do nauki, znajdź tzw. pen pals, zacznij pisać bloga o swoich postępach etc.

Po piąte
Jeżeli dojdziesz do miejsca, w którym poczujesz, że samodzielna nauka Cię przerasta, zapisz się na kurs językowy (tradycyjny lub online). Wiele szkół prowadzi takie zajęcia na żywo z lektorem, np. Szkoła Paroli. Gdy poczujesz, że masz wsparcie, na pewno szybko zauważysz postępy.

Powodzenia!

 

Zdjęcie: https://www.flickr.com/photos/anned/8700093610
Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0

Komentarze