Praca magisterska – skutecznie

with Brak komentarzy

Praca magisterska to praca pisemna, której przygotowanie jest konieczne do uzyskania tytułu zawodowego magistra. Co jednak zrobić, aby jej pisanie nie było drogą przez mękę i odbywało się dosyć skutecznie?

Temat

Na początku musisz zdecydować jaki temat chcesz poruszyć. Nie wybieraj tematu zbyt szerokiego. Jest to częsty błąd popełniany przez studentów. Zagadnienie o którym napisano już wiele, będzie od ciebie wymagało, abyś się z tym wszystkim zapoznał(a), odpowiedział(a) dlaczego coś zostało uwzględnione, a coś nie. Zawsze może pojawić się zarzut, że jakiś ważny problem nie został potraktowany z należytą uwagą.

Z drugiej strony nie należy wybierać tematu zbyt wąsko. Może to wydawać się ambitne i takie też jest, ale będziesz miał(a) problem z napisaniem takiej pracy. Nie będzie do kogo się odwołać, czym podeprzeć. Istnieje duża szansa, że pracy nie uda ci się napisać albo będzie to bardzo trudne. Na tematy tego typu mogą decydować się pracownicy naukowi, którzy mają na to czas, a jeśli nie uda im się podołać, to nic wielkiego się nie stanie. Student natomiast ma za zadanie napisać pracę zaliczeniową, niekoniecznie powinien więc podejmować takie ryzyko.

 

Przegląd i wybór literatury

Pomimo tego, co ludzie lubią myśleć o własnych dokonaniach, niewiele jest rzeczy, o których nikt nic nie napisał. Jeśli interesujesz się jakimś tematem, przejrzyj dostępną literaturę z zakresu, który cię interesuje. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę o czym dokładnie chcesz napisać, doprecyzujesz temat pracy.

Wybór jakiejkolwiek literatury nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Literatura musi być odpowiednia. Postaraj się dotrzeć do książek napisanych przez autorytety w swoich dziedzinach. Nietrudno ich odnaleźć, ponieważ wszyscy inni powołują się na nich.

 

Przygotuj konspekt

Czasami promotor wymaga napisania konspektu, a czasami nie. Warto jednak go mieć z tego względu, że uporządkujesz sobie to, co już wiesz, co wiedzieć należy i sprawdzisz jak to się ze sobą łączy. Możesz ocenić czy twoja koncepcja ma sens, czy jest wystarczająco nośna, czy na pewno o tym chcesz pisać, czy jeśli ktoś za 5 lat zapyta ciebie, o czym była twoja praca magisterska, to odpowiesz mu nie wstydząc się.

 

Systematyczność

Ostatnie zalecenie jest oczywiste. Jeśli chcesz napisać pracę magisterską, musisz usiąść i ją napisać. Nie stanie się to od razu, nie można tego zrobić szybko. Należy rozplanować sobie pracę i w sposób systematyczny dążyć do jej napisania. Pomoże w tym promotor, o ile wymaga oddania mu części pracy dyplomowej do sprawdzenia, wymusza cykliczne konsultacje. Jeśli tak nie jest, to student musi narzucić sobie dyscyplinę pracy nad tekstem.

Staraj się często wracać do tekstu, napisać choćby niewiele, ale nie tracić z nim kontaktu na zbyt długo. Powrócić do tego, co się robiło jakiś czas temu, jest bardzo trudno. Samo myślenie o tym, że masz coś zrobić też nie wykona za ciebie zadania. Najlepiej znaleźć sobie miejsce, które sprzyja tworzeniu takiego tekstu, może to być własne biurko, ale też np. biblioteka. Wyrób sobie nawyk, że jeśli w nim jesteś, to po prostu pracujesz nad swoją pracą magisterską. Tematów zacznie ubywać, problemy badawcze znajdą swoje rozwiązanie, a ciebie zmotywuje satysfakcja, jaką z tego będziesz czerpać.

Autor artykułu: http://www.pracamagisterska.net/

Komentarze