Nauka na przyszłość

with Brak komentarzy

Kariera ma początek tam, gdzie zaczyna się nasze dążenie do osiągnięcia konkretnych celów w życiu zawodowym. Zatem czy na pewno rozwój kariery zaczyna się dopiero po uzyskaniu dyplomu naukowego?

Studiowanie przeważnie idzie w parze z budowaniem mniej lub bardziej spójnego obrazu własnej kariery zawodowej, a spójność ta zależy od kolejnych etapów studiów, które przechodzimy. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, lat na studiach, coraz bardziej buduje się w nas pragnienie zaistnienia na rynku pracy. To pragnienie najczęściej jest punktem wyjściowym do podjęcia pierwszych kroków w stronę samodzielności i dalszego rozwoju.

Okres studiów funduszem inwestycyjnym studenta

Warto pamiętać, że czas jest swego rodzaju zasobem. Od tego, jak nim dysponujemy, zależy w dużej mierze to, jaką ścieżką podąży nasza późniejsza kariera. Wybierając kierunek studiów niestety nie zawsze wiemy, w jaki sposób chcemy później realizować się zawodowo. Często nasz wybór wynika po prostu z naszych zainteresowań. Jest to niewątpliwie dobry początek, gdyż świadomie decydujemy się pogłębiać wiedzę z zakresu dziedziny, w jakiej najlepiej się odnajdujemy, a poświęcony czas na naukę sprawia, że zaczynamy specjalizować się właśnie w tej konkretnej dziedzinie.

Pasja procentuje na przyszłość

Wielu młodych studentów nie ma lub nie stwarza sobie okazji postawienia pierwszych, poważnych kroków na rynku pracy przed ukończeniem edukacji. Stąd może wynikać słabe rozeznanie w prawach rządzących popytem na określonych pracowników i w efekcie mgliste pojęcie na temat własnej przyszłości. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Jest to naturalna kolej rzeczy, którą nie wolno się przerażać. Co zatem trzeba zrobić? Odpowiedź wydaje się banalna, ale to nie ujmuje jej słuszności. Otóż trzeba oddać się swojej pasji wyrażonej, bądź co bądź, w tym, jaki kierunek studiów podjęliśmy. Kluczowa jest otwartość, rozumiana jako aktywny rozwój swoich zainteresowań. Głowa do góry! Ucząc się i podnosząc swoje kwalifikacje, nie jesteśmy skreślani z rynku pracy!

Ścieżka kariery zaczyna się na długo przed znalezieniem zatrudnienia

Pogłębiając naszą wiedzę w danej dziedzinie, niezależnie od tego, czy jest nią programowanie, czy gospodarka turystyczna – nakreślamy przed sobą konkretną drogę do celu, jakim jest samorealizacja zawodowa. Robimy karierę, nawet jeśli jeszcze nie rozliczamy się z fiskusem. Warto potraktować to poważnie, ponieważ kładziemy fundamenty pod swoje przyszłe osiągnięcia. Ważne jest to nie tylko dla nas, lecz w dużej mierze także dla naszych pracodawców. Często o przyjęciu nas do pracy decydują właśnie wspomniane fundamenty. Inaczej mówiąc, dobrze jest poszerzać swoje kwalifikacje, aż z czasem staniemy się specjalistami w jednej dziedzinie.

Specjaliści mają łatwiej

Bycie najlepszym w swojej dziedzinie to oczywisty atut w trakcie procesu rekrutacji. Nie ma jednak prostego przepisu na osiągniecie perfekcji. Istnieje natomiast prosta zależność, która funkcjonuje na rynku pracy. Otóż osoby, którym udaje się pomyślnie przejść rekrutację na dane stanowisko, często wyróżniają się spośród innych kandydatów dodatkowymi kwalifikacjami. To właśnie kwalifikacje budują nasz wizerunek i pozwalają nam na elastyczne dopasowywanie się do potrzeb pracodawcy. Gdy znajdziemy wymarzoną pracę na długie lata, wtedy przyjdzie czas na wyspecjalizowanie się w interesującym nas i naszego pracodawcy temacie.

Sam decydujesz o tym, jak wiele możesz się nauczyć

Stworzenie pewnej i bogatej bazy posiadanej wiedzy oraz umiejętności ma decydujące znaczenie. Obrona pracy dyplomowej to tylko jeden, bez wątpienia duży element składający się na obraz naszej kariery. Można powiedzieć, że studia są jakby jej osią. Zadaniem studenta, który chce wyraźnie zaistnieć na rynku pracy, jest wzbogacenie swojego potencjału w dodatkowe atuty i poszerzenia wiedzy w tematach, które są w ramach jego zainteresowania. Wszystko sprowadza się do rozwoju osobistego. Budując wizję naszego życia zawodowego warto Poznać samego siebie z tej dobrej i złej strony, aby posiąść konkretne rozeznanie na temat tego, co możemy zaoferować przyszłemu pracodawcy i jakie mamy wymagania. Istnieje mnóstwo sposobów na określenie siebie pod kątem wymagań rynku. Jednym z najpewniejszych jest inwestycja w siebie w postaci dodatkowych szkoleń, poszerzających nasze kwalifikacje.

Przejmij ster, obejmij kurs

Wystarczy pamiętać o kierowaniu się tym, czym się pasjonujemy. Dodatkowe szkolenia zamieniają pasje w realne narzędzia, jakimi możemy się posłużyć w przyszłej pracy. To ważne z tego względu, że pozwala w konkretny sposób nakreślić wspomnianą już ścieżkę kariery. Pracodawcy patrzą zazwyczaj przychylnym okiem na kandydatów, którzy odbyli konkretne szkolenia. Dzieje się tak z prostej przyczyny: takie osoby łatwiej odnajdą się na stanowisku w firmie. W wielu zawodach dodatkowe kursy są niezbędne przed rozpoczęciem pracy. Często czynnikiem decydującym o przyjęciu jest to, czy firma musi martwić się o przeszkolenie nowego pracownika. Dodatkowo, postawa osoby, która ma na swoim koncie odbyte szkolenia, jest zazwyczaj odbierana bardzo pozytywnie przez osoby rekrutujące – jest to sygnał, że taki człowiek lubi wykazywać inicjatywę, dba o swój rozwój i poświęci swój czas by podnosić swoje umiejętności a tym samym stać się jeszcze bardziej wartościowym pracownikiem dla swojej firmy.

Nauka poza uczelnią

Pogłębianie wiedzy na studiach zawsze oznacza podjęcie w tym celu samodzielnej inicjatywy. Należy o tym pamiętać przy sporządzaniu swojego CV. Umiejętności i zakres kompetencji, jakimi student będzie dysponować po obronie dyplomu nie należy do uczelni, tylko przede wszystkim do studenta. W perspektywie rynku pracy liczy się to, co dany absolwent ma do zaoferowania w sensie ogólnym. Świadectwa ukończonych szkoleń w zestawieniu z tytułem naukowym nabierają dużego znaczenia. Z tego powodu warto pamiętać, że rozwój własnego potencjału musi przebiegać na wielu płaszczyznach.

Lifelong learning

Standardem rynku pracy jest kształcenie ustawiczne. Podnoszenie swoich umiejętności stało się jednym z ważnych elementów życia zawodowego. Życie zawodowe studenta zaczyna się w momencie, w którym podejmuje świadome dążenie do kariery. Oznacza to konieczność nadążania za rozwojem wiedzy i technologii, które nie zawsze jest możliwe z ramienia uczelni. Z pomocą przychodzą specjalne ośrodki szkoleniowe. Korzystanie z ich usług jest popularne nie tylko wśród pracowników firm, ale przede wszystkim wśród świeżych absolwentów szkół wyższych.

W jaki sposób pozyskiwać wiedzę o rynku szkoleń?

Możliwości na wyszukanie interesujących i wartościowych szkoleń jest wiele. Dotarcie do aktualnych informacji nie jest łatwe. Jednym ze sposób jest regularne śledzenie stron internetowych o tematyce edukacyjnej / szkoleniowej. Jedną z takich stron jest serwis SZKOLENIA.COM pozwalający dotrzeć do aktualnej bazy rozmaitych szkoleń. Wielu studentów i pracowników bardzo dużo czasu poświęca na bieżące rzeczy i obowiązki dnia codziennego. Dlatego na stronie www.szkolenia.com znajduje się także bogata baza ofert szkoleń E-Learningowych, które są nie tylko tanie (często darmowe) ale przede wszystkim udział w nich odbywa się w zaciszu własnego domu!

Studencie…

Zaliczając kolejne semestry, ucząc się każdego dnia przykładając tym samym dużą uwagę do swoich zainteresowań i pasji oraz podnosząc swoje kwalifikacje przez udział w różnego rodzaju szkoleniach, stajesz się bardziej wartościowym kandydatem na rynku pracy i dla swojego potencjalnego pracodawcy! Dbajmy o ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji i nie zapomnijmy o pasjach, które nas kształtują.

Serwis SZKOLENIA.COM

Komentarze