Czy historia może być ciekawa? Czy jest nam potrzebna? …

with Brak komentarzy

Pamiętacie na pewno, jak na lekcjach historii musieliście wkuwać daty, miejsca bitew, trudne nazwiska władców, generałów? Teraz zastanawiacie się, czy cała ta wiedza jest Wam potrzebna w życiu codziennym? Może nie na co dzień – chyba, że studiujesz historię – ale ta wiedza pomaga zrozumieć teraźniejszość, relacje między danymi krajami oraz docenić otaczający nas świat.

Tomasz Sanecki na swoim blogu Mój Historyczny Blog odkrywa nowe ciekawostki z historii i w interesujący sposób  zagłębia się w opis wydarzeń z przed kilkuset lat. Tomek poza faktami historycznymi wchodzi z czytelnikiem w polemikę dotyczącą nie zawsze oczywistych wniosków.

A jak należy rozumieć wydarzenia, jakie rozegrały się na Ukrainie, a dokładnie w Perejesławiu w 1654 roku. Zawarta tam ugoda pomiędzy Bohdanem Chmielnickim i starszyzną kozacką a przedstawicielami rosyjskiego cara była początkiem rozpadu i upadku naszego kraju. Czy ugody w Perejesławiu nie należy uważać za I rozbiór Rzeczpospolitej? Przecież wówczas część Ukrainy, będącej integralną częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów przyłączono do carskiej Rosji. Znalazły się w niej województwa: kijowskie, czernihowskie i bracławskie. To co stało się w Perejesławiu w 1654 roku było największą dotychczasową klęską Polski w jej kilkuwiekowej historii…

Komentarze