Studenci uczą się i szkolą

with Brak komentarzy

Coraz częściej mówi się, że ukończenie szkoły wyższej nie gwarantuje pracy, gdyż w naszym kraju brakuje etatów, a te, które są nie zawsze odpowiadają ambicjom absolwentów. Zapobiegliwi studenci już podczas nauki na wyższych uczelniach stawiają na działalność dodatkową, a szkolenia i kursy to dla nich chleb powszedni.

W dzisiejszych czasach pracodawcy oczekują od młodych nie tylko wiedzy, ale i kreatywności oraz oczywiście praktycznych umiejętności, jednym słowem cech wybiegających poza pewien schemat, a tych nie da się zdobyć w trakcie samych studiów. Tymczasem problemem wielu studentów jest bierność oraz brak specjalistycznych umiejętności, gdyż wiedza zdobywana na niektórych kierunkach jest zbyt ogólna i powszechna (zwłaszcza na takich kierunkach, jak: pedagogika, politologia czy socjologia), do tego dochodzi brak inicjatywy i lenistwo. Ci, którzy zawczasu nie zadbają o swoją karierę, skazani są na bezrobocie, pracę daleko odbiegającą od oczekiwań bądź emigrację.

Osoba bez doświadczenia zawodowego zawsze będzie miała trudności podczas rozmów kwalifikacyjnych i jeszcze tuż po zatrudnieniu, a przecież już podczas studiów można wzbogacić swoje CV i nabyć pewnego rodzaju doświadczenie i obycie we własnej dziedzinie i pokrewnych. Tego typu umiejętności/ aktywność można osiągnąć poprzez staże, praktyki, udział w konferencjach naukowych (także aktywny udział) i w szkoleniach, poprzez udzielanie się w stowarzyszeniach studenckich, organizację eventów uczelnianych, w wolontariacie czy pracy dorywczej. Ten, kto może wymienić na swoim koncie takie doświadczenia, wie, że nie zmarnował czasu. To również dowód na to, że student dbał o swój rozwój, potrafił nawiązywać kontakty i radził sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku pracy.

Dobrym pomysłem na zaimponowanie przyszłemu pracodawcy są też przebyte szkolenia oraz kursy pokrewne swojej dziecinie i te, które wzmacniają umiejętności (kursy językowe). Nie tylko stanowią one uzupełnienie wiedzy zdobytej na studiach, ale potwierdzają kompetencje w obrębie wyuczonego zawodu. Trzeba pamiętać o tym, że każdego roku uczelnie wyższe opuszcza kilkanaście tysięcy absolwentów, wiec rekruterzy mają z czego wybierać. Młodzi natomiast na odwrót – muszą konkurować z co najmniej kilkunastoma rywalami o etat. Warto inwestować czas i pieniądze w certyfikowane szkolenia, które pozwolą już na starcie wyróżnić się z tłumu.

Przykładowo, osoba na studiach informatycznych może pomyśleć nad poszerzeniem wiedzy o nowe języki programowania lub tworzenie stron internetowych, a studenci kierunków turystycznych o kursie dla wychowawcy kolonijnego. Dla przyszłych absolwentów AWF przydatne okażą się kursy dla instruktorów fitness czy kursy trenera osobistego. Ci, którzy uczą się na kierunkach medycznych i pedagogicznych mogą skorzystać z wielu szkoleń specjalistycznych, także tych dotyczących marketingu usług medycznych, profesjonalnej komunikacji z pacjentem czy stricte tematycznych dla swojego kierunku. Możliwości jest bardzo wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz szkoleń dla studentów powiązanych z wybranym kierunkiem nauki, należy podkreślić wartość kursów językowych, bo to właśnie znajomość języka obcego plus wysokie kwalifikacje otwierają wiele interesujących drzwi do kariery, nie tylko w Polsce.

Szkolenia na studiach mogą być też dobrym planem awaryjnym, jeżeli wybrany zawód nie okaże się interesujący bądź dochodowy, albo niestety będzie związany z bezrobociem warto poszukać pracy na bazie uzyskanego certyfikatu szkoleniowego. Popularnymi szkoleniami są te związane ze sprzedażą i obsługą klienta, nawet w czasach największego kryzysu potrzebny jest przecież dobry handlowiec. Z drugiej strony coraz częściej można zaobserwować, że młodzi wybierają kursy z niszowych dziedzin, w których jest i będzie zapotrzebowanie na specjalistów. Jako przykład można podać kursy dotyczące japonistyki, sinologii, analityki ekonomicznej czy metody oceny i kwalifikacji dostawców.

Dążenie do nieustannego rozwoju i poszerzanie swojej wiedzy może przynieść tylko plusy. Rozsądny pracodawca z pewnością wyłowi takie osoby na rynku zatrudnienia i zapewni im godziwą pensję. W końcu wszechstronny pracownik jest dla niego na wagę złota, gdyż zarobi dla przedsiębiorstwa pieniądze. Warto być jednym z nich, ale za darmo nic nie przychodzi – trzeba poświęcić trochę czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Polecamy więc serwis www.szkolenia24h.pl, gdzie znajduje się ponad 3000 kursów i szkoleń, w tym także te skierowane do studentów.

***

Serwisy www.szkolenia24h.pl oraz www.kursy24h.pl to obszerne, nieustannie aktualizowane portale szkoleniowe, a także unikalna baza najlepszych firm szkoleniowych i ośrodków z całej Polski. W czasach, gdy rynek szkoleń rozwija się coraz dynamiczniej, a oczekiwania klientów rosną z roku na rok, potrzebne są usługi wykraczające poza standardowe rozwiązania – te nowoczesne rozwiązania dostarczają serwisy www.szkolenia24h.pl i www.kursy24h.pl.

Komentarze