6 rzeczy, które powinieneś zrobić do końca studiów

with Brak komentarzy

Oczywiście, to nie jest lista obowiązkowa. Jeśli do końca studiów tego nie zrobisz, to i tak będziesz mógł obronić pracę magisterską, a zaraz po niej czekają Cię liczne spotkania biznesowe w Dubaju, konferencje w Nowym Jorku, sława i bogactwo. Mimo wszystko, są pewne rzeczy, które warto byłoby zrobić jeszcze na studiach. Dlaczego? To proste – bo najlepszy czas jest właśnie teraz.

Naucz się gotować

Tak, frytki są bardzo dobre. Makaron z serem też. Ale mówiąc szczerze, byłoby fajnie umieć czasem wyjść poza ten repertuar i ugotować coś ciekawego – na przykład, żeby zaskoczyć swoją drugą połówkę (albo kandydata/kandydatkę do tego wspaniałego miana) i czasem zjeść coś ciekawszego bez wychodzenia do drogiej restauracji. Przejrzyj blogi kulinarne, strony z przepisami (np. kwestiasmaku.com) i do dzieła! Gotowanie naprawdę jest dla każdego, a jeśli masz już przepis i zakupione składniki, to połowa sukcesu za Tobą.

Wyjedź w wymarzoną podróż

Studia to idealny czas na podróże. I czasem nie potrzeba na nie wielkich pieniędzy, przyda się za to dobra organizacja. Spontaniczne kupienie biletów do Barcelony za 50 złotych to zdecydowanie powód do radości i… początek całej zabawy. Teraz warto zajrzeć do naszego poradnika o tanim podróżowaniu, a potem poszukać noclegów w dobrej cenie, zapoznać się z planem miasta, zaplanować atrakcje i transport na miejscu. Może w pierwszej chwili brzmi to trochę kłopotliwie, ale tak naprawdę to całkiem dobra zabawa. Na koniec satysfakcja gwarantowana!

Pójdź na praktyki albo do pracy

I nie chodzi tu tylko o Twoją przyszłą karierę (cokolwiek to właściwie znaczy), ale też o własny rozwój. Praca oznacza możliwość sprawdzenia się w nowej sytuacji i zobaczenia swoich słabych i mocnych stron, a także zapewne wiele nowych znajomości. Jeśli dostaniesz się na praktyki związane z tym, co chciałbyś robić w przyszłości, będziesz miał okazję sprawdzić, czy ta dziedzina naprawdę Ci odpowiada. Poza tym pewnie wreszcie nauczysz się trochę więcej, niż na tych fascynujących czwartkowych wykładach z podstaw organizacji i zarządzania.

Pospotykaj się z kimś

Oczywiście, nie możemy zaplanować sobie: „do obrony pracy magisterskiej muszę się w kimś zakochać” (bardziej pragmatyczne osoby zaplanowałyby to zresztą po obronie…  ). Ale nawet jeśli udaje Ci się spać w nocy, Twoje myśli nie krążą wokół jednej osoby i nie spotkałaś jeszcze „takiego chłopaka”, warto po prostu wybrać się na parę randek. To dobry wiek, żeby poznać różnych ludzi i zrozumieć, czego szukamy u drugiej osoby, co nam się nie podoba i czego nigdy w życiu nie będziemy umieli zaakceptować.

Zainteresuj się czymś

To może być jakiś sport, projektowanie biżuterii albo fizyka kwantowa (no dobrze, bez przesady). Na tym etapie życia, nie mając jeszcze (zazwyczaj) własnej rodziny albo pracy na pełen etat, dysponujemy trochę większą ilością wolnego czasu. Warto wykorzystać go na zajęcie się czymś niekoniecznie związanym z naszymi studiami, ale po prostu ciekawym i interesującym. W przyszłości może być Ci trudno zmieścić w napiętym grafiku jakieś dodatkowe zajęcia albo kurs – bo w końcu ten Dubaj, Nowy Jork i wielka kariera…

Zmarnuj trochę czasu

Przespać cały dzień, obejrzeć sezon serialu w jedną noc, ponudzić się – to wszystko rzeczy, na które teraz jest idealna pora… Oczywiście pewnie nikogo nie trzeba specjalnie namawiać do spania, leżenia albo równie wspaniałych czynności, ale większość z nas ma później wyrzuty sumienia. Ale pamiętaj, że jeśli raz na jakiś czas spędzisz dzień inaczej, niż poradziłby Ci ktoś na wykładzie motywacyjnym, to nic złego się nie stanie. Takie „przerwy” w codzienności bywają bardzo cenne – dają nam czas dla siebie i swoich przemyśleń, a ostatecznie nawet bardziej motywują do działania. W końcu przecież przychodzi moment, kiedy myślisz: „Dobra, już wystarczy tego leżenia” i jesteś gotowy zmierzyć się z całym światem. Tak swoją drogą, byłoby fajnie, gdyby chwila ta przychodziła chociaż parę dni przed sesją ;)

A jak to wygląda u Was? Możecie już wykreślić wszystkie punkty z tej listy, czy jeszcze coś Wam zostało? Co moglibyście tu dopisać?

Komentarze