Sposoby na tanie podróżowanie

with Brak komentarzy

Nawet jeśli upierasz się, że najlepszą podróżą Twojego życia był powrót nocnym autobusem linii 601 z urodzin kolegi (tak, tak, wierzymy, że dużo się działo), to pewnie jednak któregoś dnia zaczniesz mieć ochotę na trochę dłuższą wycieczkę. To może być ten moment, kiedy Twoja koleżanka z grupy znów wrzuci na Facebooka zdjęcia z miejsc, których nazwy będziesz musiał sprawdzić w Google, żeby zorientować się, gdzie to właściwie jest. Albo zaczniesz nagle nucić piosenkę z filmu Vicky Cristina Barcelona i ciężko Ci będzie się od niej uwolnić… Wtedy wszystko staje się jasne – czas zaplanować własną wycieczkę. Ale co zrobić, jeśli nie jesteśmy ani Vicky, ani Cristiną i w dodatku mamy trochę mniej pieniędzy? Zerknijcie na nasze rady, jak podróżować, nie wydając dużo.

Upoluj tanie bilety lotnicze

Zajrzyj na strony, które informują o najlepszych okazjach: fly4free.pl, mlecznepodroze.pl, fru.pl albo sky4fly.com. Pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić, co jest wliczone w cenę biletu i wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne dodatkowe koszty (np. opłata administracyjna, płatność za odprawę online). A jeśli zależy Ci na bardziej konkretnym terminie, warto pamiętać, że w przypadku tanich linii lotniczych, najniższe ceny biletów są zazwyczaj około 2-3 miesiące przed wylotem.

Skoro nie samolotem, to…

Jeśli panicznie boisz się podróżować samolotem i niewiele obchodzą Cię statystyki, że to najbezpieczniejszy środek transportu (albo ceny biletów nadal są za wysokie, albo… sto innych powodów), zawsze możesz też wybrać inne sposoby na dotarcie do celu. Dopóki nie opanujesz teleportacji, zostaje Ci szukanie tanich połączeń kolejowych i autobusowych, podróż samochodem z czwórką przyjaciół i podział kosztów albo… autostop. Zaoszczędzisz pieniądze, a zyskasz ciekawe wspomnienia i znajomości (o ile tylko najpierw przełamiesz strach przed seryjnymi mordercami czyhającymi na każdym kroku).

Planowanie podstawą sukcesu

Jeśli chcesz być całkiem spontaniczny, to lepiej, żebyś przy okazji był też bogaty. W przeciwnym razie, musisz wcześniej trochę zaplanować swoją podróż. Przejrzyj fora internetowe i poczytaj porady osób, które były już w danym miejscu – w jakich sklepach warto kupować (skoro raczej nie ma tam Biedronki ;) ), ile wydasz na komunikację miejską i na czym możesz zaoszczędzić. Jeżeli nie planujesz zostawać w jednym miejscu, możesz też sprawdzić, czy opłaci Ci się kupić z wyprzedzeniem bilety autobusowe albo kolejowe w danym kraju.

Noclegi u kolegi (i nie tylko)

Chociaż zapewne raczej nie wyjeżdżasz nigdzie po to, żeby wyspać się tam za wszystkie czasy, to jednak wypadałoby czasem mieć gdzie się przespać. Ideałem byłby nocleg u znajomych, ale jeśli nie masz akurat żadnych kolegów w Trapani (i do czasu wyjazdu nie zdążysz już ich znaleźć), zostaje Ci wyszukanie hosteli albo couchsurfing. Zarejestruj się na couchsurfing.org – znajdziesz tam osoby, które oferują u siebie darmowy nocleg, a w zamian liczą na poznanie ciekawych ludzi – być może zaproszą Cię też na jakieś wspólne wyjście.

Jak się dobrze spakować?

Jeśli lecisz samolotem i wybrałeś tanie linie, musisz zmieścić się w bagażu podręcznym (dodatkowy bagaż oznacza zawsze dodatkowe opłaty), czas więc na kilka nudnych, ale bardzo praktycznych rad. Po pierwsze, sprawdź wcześniej dokładnie, jaki jest dopuszczalny rozmiar i waga takiego bagażu. Po drugie: możesz zabrać tylko płyny w butelkach o pojemności do 100 ml, dlatego przepakuj swoje kosmetyki do mniejszych pojemników albo zabierz próbki/miniaturki. No i wreszcie – jeśli bluza i kurtka nie zmieściły Ci się już w tobie, zawsze możesz po prostu założyć je na siebie.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli nie będziesz podróżował samolotem – wtedy nie masz takich ograniczeń i możesz zabrać ze sobą trochę więcej – np. zupki w proszku albo jakieś przekąski, co pozwoli zaoszczędzić Ci na jedzeniu na miejscu. Fakt, podróżowanie z siedmioma słoikami w plecaku też brzmi słabo, dlatego przy pakowaniu zostaje tylko posłuchać głosu własnego rozsądku.

Na koniec uważajcie – organizowanie wyjazdów i wyszukiwanie tanich lotów jest zdecydowanie uzależniające. Chociaż trzeba przyznać, że istnieją w życiu gorsze nałogi…

Komentarze