8 sposobów na sesję

with Brak komentarzy

Z sesją jest trochę jak z przeziębieniem – każdego w końcu dopada, każdy musi wtedy swoje przecierpieć, ale każdy ma też swoje sposoby. Na szczęście poradzenie sobie z sesją nie wymaga tworzenia podejrzanych mikstur z czosnku, miodu, mleka i cytryny.

Dowiedz się, jak wyglądał egzamin w poprzednich latach

Sprawdź forum Twojego kierunku i zapytaj na grupie na Facebooku. Dzięki informacjom o tym, jakie wcześniej padały pytania i na co szczególnie zwraca uwagę prowadzący, będziesz wiedział, pod jakim kątem się uczyć, na jakie zagadnienia poświęcić więcej czasu, a jakie tematy możesz sobie darować. Ale oczywiście i tak ich sobie nie darujesz, bo przecież każdy uczy się tylko dla siebie.

Zadbaj o klimat sprzyjający do nauki

Dla każdego oznacza to co innego, niektórych będą rozpraszać nierówno ułożone na podłodze buty, a inni lepiej poczują się, mając wokół siebie twórczy nieład (czyt. nie chce im się sprzątać, ale bałagan im w niczym nie przeszkadza). Przez kilkanaście (brzmi przerażająco) lat nauki, na pewno zorientowałeś się już, do której grupy należysz. Jeśli nie lubisz uczyć się w ciszy, włącz odpowiednią dla Ciebie, nierozpraszającą muzykę.

Wybierz miejsce nauki

Jeśli Twój pokój jest nieduży i jego większą część zajmuje łóżko, to ten wybór nie będzie raczej zbyt skomplikowany. Ale jeśli masz do dyspozycji jeszcze krzesło przy biurku i fotel, warto sprawdzić, gdzie będzie Ci wygodnie… I jednocześnie nie zbyt wygodnie – w końcu nie starasz się zasnąć, tylko czegoś nauczyć.

Zjedz coś pożywnego

Chociaż teoria, że życie podczas sesji jest tak dobijające, że  trzeba je osłodzić Milką i Nutellą (wciąż czekamy na Milkę o smaku Nutelli) brzmi całkiem logicznie, to jednak słodycze to słaby pomysł. Zjedzenie czekolady powoduje gwałtowne podwyższenie poziomu cukru we krwi – przez chwilę faktycznie czujemy się lepiej i mamy więcej energii, ale efekt ten jest krótkotrwały. Najlepiej przed nauką zjeść lekki, pożywny posiłek, a na później przygotować sobie zdrowe przekąski- orzechy włoskie albo pestki z dyni… Yyy… Podobno.

Wypisz najważniejsze pojęcia i wzory

Na oddzielnych kartkach wynotuj z poszczególnych tematów to, co najistotniejsze i co musisz absolutnie zapamiętać. Układając te informacje w logiczną całość w swoich notatkach, uporządkujesz je też „w głowie”. Poza tym później łatwo będzie Ci powtórzyć najważniejsze zagadnienia.

Użyj samoprzylepnych karteczek

To dobre rozwiązanie, jeśli musisz nauczyć się słówek, krótkich pojęć albo wzorów. Wynotuj je na małych karteczkach i przyklej w różnych miejscach pokoju/mieszkania, aby móc często do nich wracać.

System skojarzeń

Nikt nie musi wiedzieć, w jaki sposób coś zapamiętałeś. Jeśli pomoże Ci dziwna historyjka, która połączy kilka dziwnie brzmiących podpunktów w jedną całość i sprawi, że coś zostanie w Twojej pamięci na dłużej (albo chociaż do egzaminu), to dlaczego nie…?

Pierwsze litery

Jeśli musisz nauczyć się dłuższej listy rzeczy i wciąż zapominasz o niektórych punktach, wypisz ich pierwsze litery i spróbuj ułożyć z nich wyraz albo chociaż skrót, który zapamiętasz. W ten sposób później nie pominiesz żadnego elementu listy.

A Wy, macie swoje inne sprawdzone sposoby na sesję, ulubioną muzykę do nauki albo przekąski?

Komentarze