Gdzie szukać pracy? #1

with Brak komentarzy

Jest kryzys. Bezrobocie rośnie. Sfrustrowani ludzie wychodzą na ulice, a internauci straszą, że niebawem będziemy mieć w Polsce drugą Grecję. Co prawda rodzice ciągle przesyłają Ci kasę, ale coraz częściej zaczynają sugerować, że mógłbyś się już usamodzielnić i odciążyć ich budżet. W duchu przyznajesz im rację, ale kompletnie nie wiesz, jak się zabrać za szukanie źródła utrzymania. Jedno jest pewne: praca to nie Świadkowie Jehowy – nie zapuka do Twych drzwi. Więc rusz cztery litery i znajdź ją sam!

Popytaj wśród znajomych

Nie oszukujmy się, kontakty są ważne i warto z nich korzystać. Informacje z „pierwszej ręki” są najbardziej pewne – popytaj wśród znajomych, czy w miejscu ich pracy nie potrzebują kogoś takiego, jak Ty. Tzw. „marketing rekomendacji” bardzo często pomaga dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym kandydacie i znacznie skrócić proces rekrutacji. Boisz się, że ludzie powiedzą, że dostałeś pracę, bo masz „plecy”? Nie przejmuj się. Takie komentarze wynikają tylko z jednego – z zazdrości.

Regularnie zaglądaj na portale rekrutacyjne

Korzystają z nich zarówno pracodawcy, bezpośrednio szukający pracowników, jak również agencje rekrutacyjne, działające na zlecenie większych firm. Nie ma się co dziwić, takie czasy. Na portalach związanych z pracą, poza standardowymi ogłoszeniami, znajdziesz również informacje o praktykach, stażach czy szkoleniach. Niektóre strony internetowe zamieszczają na swoich łamach także artykuły o aktualnych trendach, metodach szukania pracy czy porady np. o tym, jak przygotować dobre CV – mogą okazać się pomocne. Zajrzyj m.in. na: Gumtree.plTablica.plPracuj.plManpower.plInfoPraca.pl.

Bądź aktywny na portalach społecznościowych

Portale społecznościowe są przeniesieniem do wirtualnego świata tego, z czym spotykamy się na co dzień. Tutaj spotykamy nowych ludzi, rozmawiamy na przeróżne tematy, wymieniamy się opiniami i doświadczeniem. Jeżeli posiadasz konto na Facebooku, dołącz do grup związanych ze swoimi zainteresowaniami czy doświadczeniem – łatwiej znaleźć pracę w obszarze, o którym cokolwiek wiesz. Zainteresuj się również serwisami takimi jak GoldenLine.pl czy LinkedIn.com, które nastawione są na budowanie społeczności skupionych na rozwoju zawodowym. Bądź aktywny i daj się zauważyć, to jedna z najlepszych metod pozyskiwania kontaktów.

Nie zapominaj o „starych mediach”

Mimo tego, że Internet zdobywa coraz większą popularność, tzw. „stare media” ciągle nieźle sobie radzą. Co prawda wydasz parę złotych na gazetę, ale dzięki temu zyskasz dostęp do najświeższych ofert pracy, a tym samym zwiększysz swoją szansę na znalezienie czegoś sensownego. Skup się na dziennikach lokalnych, ogólnopolskich oraz prasie branżowej i specjalistycznej (o ile masz już jakieś doświadczenie). Warto zaglądać również do specjalnych dodatków – np. takich jak Praca, dorzucanych do Gazety Wyborczej (tutaj znajdziesz jego internetową wersję).

Zostaw zgłoszenie w agencji pośrednictwa pracy

Agencje pośrednictwa pracy odgrywają ważną rolę na współczesnym rynku pracy. Z ich baz bardzo często korzystają firmy rekrutacyjne poszukujące osób o konkretnym profilu. Działalność agencji pośrednictwa pracy opiera się o dobrze rozwiniętą sieć kontaktów – jeżeli zależy Ci na tym, by oferty pracy same do Ciebie docierały, zatroszcz się o to, by się w tej sieci znaleźć, nawet jeżeli w tym momencie nie masz rewelacyjnego CV. Z czasem je uzupełnisz.

Niebawem druga część zestawienia! Zanim się pojawi, podzielcie się swoimi doświadczeniami związanymi z szukaniem pracy.

Komentarze