5 organizacji studenckich, do których warto dołączyć

with Brak komentarzy

Masz kilka lat na to, aby przygotować się na wejście na rynek pracy. Konkurencja jest duża, a przyszły pracodawca prawdopodobnie nie zapyta Cię o to, jaki kierunek skończyłeś i jaką ocenę masz na dyplomie. O wiele ważniejsze będzie dla niego to, co umiesz, co możesz wnieść do zespołu oraz w czym jesteś lepszy od innych. Jak wykorzystać studia, by poza tytułem magistra i licznych wspomnień z najlepszego okresu w życiu, wynieść z nich dodatkowe profity?

Odpowiedź jest bardzo prosta: organizacje studenckie. Poniżej znajdziesz kilka najciekawszych. Warto zapoznać się z ofertą uczelni, na której studiujesz, ponieważ każda z nich ma swoją własną listę zrzeszeń, które mogą Cię zainteresować.

Dlaczego warto?

W każdej organizacji możesz rozwinąć się i odkryć w sobie cechy, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Staniesz się bardziej pewny siebie, nauczysz się, jak walczyć ze stresem, jak zarządzać swoim czasem, jak pracować z grupą lub jak być jej liderem, jak przygotowywać prezentacje oraz jak wypowiadać się, aby być słuchanym. Udział w realizowanych przez organizacje projektach pomoże Ci przełączyć się na kreatywne postrzeganie rzeczywistości, zmierzyć się ze swoimi słabościami i zdobyć nowe kontakty – to bardzo ważne.

Członkowie organizacji bardzo często mogą korzystać z kursów i szkoleń oraz bywać na ogólnopolskich zjazdach, gdzie spotykają się wszyscy członkowie danego zrzeszenia. To nie wszystko. Jeśli organizacja działa globalnie, wyjechać można na zagraniczny staż lub wolontariat, który będzie cennym doświadczeniem i świetną okazją do nauki języka. Wszystkie zdobyte umiejętności będą Twoją kartą przetargową przy szukaniu pracy – Twoje CV na pewno zwróci uwagę, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz mógł pochwalić się czymś więcej, niż nieustannym imprezowaniem.

Organizacje, którymi warto się zainteresować

AIESEC jest dla Ciebie, jeżeli: chcesz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, intensywnie ćwiczyć język obcy, poznać korporacyjny styl działania organizacji, rozwijać się w obszarze NGO, odbywać zagraniczne praktyki, zapoznać się z zagadnieniami takimi jak CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), IT (technologie informatyczne), zarządzenie, finanse czy edukacja, rozwijać wrażliwość kulturową, umiejętności aktywnego uczenia się i przedsiębiorczość, odkryć swój zawodowy potencjał oraz znaleźć pracodawcę m.in. podczas Targów „Praca Kariera Rozwój”. Więcej info tutaj.

Niezależne Zrzeszenie Studentów jest dla Ciebie, jeżeli: chcesz aktywnie działać i zmieniać studencką rzeczywistość, wspierać kulturalny, naukowy i społeczny rozwój studentów, rozwijać w sobie umiejętności przywódcze, kreować się na lidera, przygotowywać do działania w  społeczeństwie obywatelskim, spotykać się zarówno z innymi studentami, jak i dyplomatami, czy ludźmi biznesu, rozwijać ogólnopolskie projekty oraz uczestniczyć w różnorodnych tematycznie konferencjach, szkoleniach i warsztatach. Więcej info tutaj.

Europejskie Forum Studentów AEGEE jest dla Ciebie, jeżeli: chcesz być częścią prężnie działającego międzynarodowego stowarzyszenia studenckiego, obecnego w kilkuset miastach akademickich Europy, brać udział w licznych konferencjach, sympozjach, letnich obozach językowych i innych imprezach w kraju i za granicą, zdobyć nowe doświadczenie zarządzając projektami oraz inicjując własne, rozwijać swoje zainteresowania podczas tematycznych kursów (od PR po węgierskie wina), uczyć się tolerancji i dążenia do demokracji oraz wdrażać w życie ideę mobilności  i edukacji o wymiarze europejskim. Więcej info tutaj.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej jest dla Ciebie, jeżeli: chcesz reprezentować studentów przed władzą państwową i na arenie międzynarodowej, mieć swój udział w decyzjach, które podejmuje rząd, a które dotyczą środowiska studenckiego i polityki państwa wobec młodzieży, organizować szkolenia i warsztaty mające na celu podnoszenie kwalifikacji studentów i poszerzanie ich wiedzy, wspierać, inicjować i rozwijać ciekawe projekty kulturalne oraz aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym ruchu studenckim. Więcej info tutaj.

Erasmus Student Network jest dla Ciebie, jeżeli: chcesz brać udział w międzynarodowych wymianach studenckich, podróżować i poznawać nowych ludzi z krajów całego świata, poznawać inne kultury, zwyczaje i spojrzenie na świat, sprawdzić, jak wygląda nauka na innych europejskich uczelniach wyższych, rozwijać międzynarodowe projekty, aktywnie uczyć się języków obcych, zostać mentorem czyli przewodnikiem osób, które przyjeżdżają na wymianę do Polski, zawierać przyjaźnie ponad granicami państw oraz brać udział w imprezach integracyjnych. Więcej info tutaj.

Działacie w studenckich organizacjach? Podzielcie się swoimi refleksjami na ich temat!

Komentarze